#
ul. Piaseczna 18, 25-415 Rzeszów 888-369-741 kontakt@bestbusiness.com.pl

Co 9 największych stanów robi z pieniędzmi z podatków od marihuany?

Co 9 najlepszych państw robi z pieniędzmi z podatków od marihuany?

Posted by Lori Ann Reese on 10/27/2021 in Prawo dotyczące marihuany

Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Podczas gdy nowe programy medycznej marihuany wystartowały w 2020 roku, pandemia wpłynęła na budżety stanowe. Pierwsza globalna pandemia od 1918 r. stała się dla stanów trudną do opanowania krzywą uczenia się. Zwłaszcza tych, które miały nowo utworzone prawa dotyczące medycznej marihuany i administratorów programów. Wyciągnięto wiele wniosków. Nie najmniej ważną z nich było to, aby nigdy nie lekceważyć popytu na marihuanę podczas pandemii. Ponieważ wzrósł on do niebotycznych rozmiarów. I to był podatek od marihuany, który uratował wiele stanów.

Medyczna marihuana okazała się być jednym z najbardziej odpornych na pandemię produktów w Ameryce. Nie ma w tym nic dziwnego! Był zwiększony stres, bardziej zdalna praca, izolacja, swędzące maski, które zawsze zapominałeś w samochodzie. Potem było bezrobocie i inne związane z tym przeszkody, w tym zagrożenie zdrowia, które bardziej przypominało film postapokaliptyczny. I tragiczna strata setek tysięcy amerykańskich istnień.

Z powodu Covid-19, zarówno marihuana dla dorosłych, jak i medyczna są sprzedawane. W dużych ilościach. Bardzo dużych. Mówimy o miliardach dolarów pączków w ciągu trzydziestu dni, w niektórych jurysdykcjach. Medyczna marihuana jest zwykle niżej opodatkowana niż ta dla dorosłych. Jest to jedna z fantastycznych zachęt, aby uzyskać i odnowić kartę medyczną. Oszczędza się na podatkach.

Ale stany, w których marihuana jest w pełni zalegalizowana, uzyskują wpływy z podatków od każdego zakupu w dyspenseriach. A jeśli sprzedaż w wielu stanach sięga od setek milionów do miliardów dolarów, to jest to spory przychód podatkowy przekazywany do programów państwowych.

Czy zastanawialiście się kiedyś, gdzie trafiają pieniądze z medycznej marihuany lub sprzedaży rekreacyjnej? Jakie programy społeczne korzystają z wpływów z podatku od marihuany? To zależy od stanu. Ale widząc, jak niektóre stany rozdysponowały te fundusze, poczujesz, że trafiają one do celów, z którymi możesz czuć się dobrze.

Czy wpływy z podatków wpływają na decyzję państwa o przejściu na rekreację?

Niektóre stany musiały wydać miliony, aby uruchomić swój program medycznej marihuany. Zorganizowanie wszystkiego i zatrudnienie nowych ludzi wiąże się z kosztami. Kiedy stan legalizuje medyczną marihuanę, uruchamia zupełnie nowy dział administracji.

Od rejestracji pacjentów i usług po komercyjne licencje i inspekcje. A to tylko mała próbka rzeczy, za które trzeba zapłacić, aby uruchomić ogólnokrajowy program MMJ. Więc, wpływy z podatków zrekompensują tę inwestycję w drugim roku. A potem będą generować pozytywny strumień nowych wpływów podatkowych dla stanu.

Stany, które zalegalizowały marihuanę dla dorosłych, odnotowują znaczny wzrost przychodów z podatków. Ka-ching! Podatki zaczynają wpływać z tytułu licencji na uprawę, przetwórstwo i produkcję. I od każdego produktu z medyczną marihuaną sprzedawanego w danym stanie. Ka-ching! Nawet trim i shake nie uciekają przed fiskusem. Na wypadek, gdybyście się zastanawiali, kultywujący płacą podatek od każdego funta produkcji.

Nic dziwnego, że wiele stanów legalizuje używanie przez dorosłych wkrótce po wdrożeniu udanego programu medycznej marihuany. W wielu przypadkach stanom udało się obniżyć (a nawet zlikwidować) podatki od medycznej marihuany dla pacjentów. Ponieważ wpływy z podatków od używania przez osoby dorosłe były wykorzystywane do finansowania obu programów (medycznego i rekreacyjnego).

W New Jersey, w 2022 roku, pacjenci nie będą musieli płacić podatku od zakupu marihuany. Ponieważ podatki rekreacyjne finansują oba programy. Stany mogą łatwo dodać administrację do programu dla dorosłych po uruchomieniu legalizacji medycznej marihuany. Infrastruktura już istnieje, aby zarządzać obydwoma programami.

Stany o najwyższych dochodach z podatków od produktów leczniczych lub produktów przeznaczonych dla dorosłych w 2020 r.

Prawdopodobnie możesz zgadnąć, które stany znalazłyby się na liście pierwszej dziesiątki. W rzeczywistości, spróbuj teraz. Jeśli od razu pomyślałeś o Kalifornii, to było to zbyt łatwe. Ale jeśli weźmiesz pod uwagę, że stan ten zebrał prawie pół miliarda dolarów z podatków, to jest to imponujące.

Kolorado i stan Waszyngton nie były daleko za Kalifornią. Waszyngton zebrał 427 milionów dolarów z podatków od marihuany, a Kolorado 307 milionów dolarów trafiło do kasy państwa.

Według TaxFoundation.org, te stany znalazły się w pierwszej dziewiątce (9) z największymi wpływami z podatku od marihuany w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Przeprowadziliśmy również małe badania, aby ustalić, na co przeznaczane są zebrane podatki. Lub jakie programy stanowe korzystały z pieniędzy z podatków.

(Canva)

1. Waszyngton ($61,52)

Fakt, że Waszyngton zajmuje pierwsze miejsce pod względem dochodów z podatku od marihuany w przeliczeniu na jednego mieszkańca, może być zaskoczeniem, zwłaszcza gdy zobaczysz niektóre z ostatnich danych dotyczących kosztów marihuany w Waszyngtonie. Ponieważ stan ten ma również najwyższą stawkę podatku akcyzowego wśród dziewięciu najlepszych stanów.

Zakup marihuany w punkcie sprzedaży rekreacyjnej w Waszyngtonie oznacza zapłatę 37% akcyzy i ceny detalicznej. Od każdego zakupu. Tak więc 100% przychodów podatkowych pochodzi ze sprzedaży na użytek dorosłych. Pacjenci w Waszyngtonie nie płacą żadnego podatku od medycznej marihuany. Jest ona traktowana jak recepta.

Stan Waszyngton zasila wpływami z tego tytułu administracyjne konto oszczędnościowe lub ogólny fundusz operacyjny. Ustawodawcy w Waszyngtonie postanowili przeznaczyć wpływy z podatku rekreacyjnego na listę programów w 2020 roku.

Fundusze z akcyzy na marihuanę trafiły do następujących departamentów stanowych:

 • 260 milionów dolarów zostało przeznaczonych na program Medicaid w stanie Waszyngton. Miało to pomóc w odbudowie programu po tym, jak został on mocno dotknięty przez kryzys zdrowotny Covid-19. Medicaid zapewnia wsparcie dla osób i rodzin o niższych dochodach.
 • 80 mln dol. z wpływów podatkowych trafiło do stanowego funduszu ogólnego. Albo na konto bankowe stanu Waszyngton.
 • 28 milionów dolarów przekazano Departamentowi Usług Socjalnych i Zdrowotnych na zapobieganie i leczenie uzależnień. Nieco ponad pięć milionów z tych funduszy przeznaczono na domy pomocy społecznej i ośrodki leczenia, a także na telefoniczną infolinię dla osób uzależnionych.
 • 10 milionów dolarów przeznaczono na edukację o konopiach indyjskich i programy zdrowia publicznego.

Dodatkowe $500,000 zostało sfinansowane na prowadzenie badań klinicznych dotyczących zarówno krótko- jak i długoterminowych skutków używania marihuany. Wiele stanów przeznacza fundusze na badania w celu planowania zdrowia publicznego i kształtowania polityki.

2. Kolorado ($53,36)

W Kolorado konsumenci płacą taki sam podatek akcyzowy jak hurtownicy (kultywujący, przetwarzający i producenci). I to jest 15% podatku według wagi. Ósemka lub naczepa traktora pełna pączków będzie opodatkowana tak samo.

Wiesz, że twój stan jest na dobrej drodze, kiedy jest wspomniany w Forbes. Tak jest! Kolorado wylądowało w artykule na Forbes napisanym przez Roberta Hobana. Został on zatytułowany "Sukces podatków od marihuany w Kolorado". Zaintrygowani? My też byliśmy.

Według badań przeprowadzonych przez Hobana, Kolorado przekroczy próg sprzedaży "10 miliardów dolarów w pączku" w 2020 roku. W ciągu ostatnich sześciu lat stan Kolorado zebrał ponad 6 miliardów dolarów wpływów z podatków. Wpływy z podatków były przewidywane, gdy ustawodawcy Kolorado zdecydowali się na legalizację rekreacyjnej marihuany w 2012 roku. Byli oni na czele krzywej, a inne stany dopiero teraz ją doganiają.

Jak Kolorado wydaje wpływy z podatku od marihuany?

Poprawka 64 nakreśliła strukturę podatkową, która zmniejszyłaby obciążenie konsumentów. I użytkowników rekreacyjnych, a producentów opodatkować w większym stopniu. Wydaje się to sprawiedliwe, prawda? Tak więc, konsumenci medycznej marihuany płacą 2,9% podatku od sprzedaży. Ale hodowcy i przetwórcy zapłacą 15% podatek akcyzowy od wagi, plus 2,9% podatek od sprzedaży detalicznej marihuany. Plantatorzy są obciążani, gdy marihuana przechodzi z farmy do dyspensera.

 • Podatek od sprzedaży detalicznej w wysokości 2,9% od zakupu marihuany dla dorosłych lub medycznej trafia bezpośrednio do funduszu pieniężnego Colorado's Marijuana Tax Cash Fund. Z tego funduszu, 40 milionów dolarów zostało przeznaczonych na programy grantów budowlanych.
 • 2,2 miliona dolarów przeznaczono na program certyfikacji nasion konopi w Departamencie Rolnictwa. Konopie przemysłowe zostały zalegalizowane do produkcji rolnej w 2014 roku.

Prawodawcy w Kolorado czasami są w konflikcie, ponieważ wybór, gdzie fundusze z podatku od marihuany są przeznaczane, zmienia się co roku. Oznacza to, że różne programy muszą złożyć wniosek i udowodnić kwalifikowalność, aby być brane pod uwagę. Pozwala to Izbie Reprezentantów i Senatowi w Kolorado na przyznawanie funduszy tam, gdzie są one najbardziej potrzebne.

(Canva)

3. Nevada (34,15 USD)

Zgodnie z artykułem w Marijuana Moment, Nevada ogłosiła, że sprzedała ponad 1 miliard dolarów marihuany w ciągu dwunastu miesięcy. To bardzo dużo medycznej i rekreacyjnej marihuany w ciągu roku. Podczas pandemii, niemniej jednak.

Od 1 czerwca 2020 r. do 30 czerwca 2021 r. dyspensaria w Nevadzie sprzedały 1,003,467,655 dolarów marihuany, która podlegała opodatkowaniu. W poprzednim roku, Nevada widziała tylko 685 milionów dolarów w sprzedaży marihuany podlegającej opodatkowaniu. To był wielki rekord skokowy odnotowany przez Nevada Cannabis Compliance Board (CCB) i NV Department of Taxation.

Każdy cent dochodu z podatku uzyskanego ze sprzedaży marihuany trafia do "Rainy Day Fund" w Nevadzie. Sprawdziliśmy. Ustawodawcy i przywódcy stanu tak to nazywają.

(Canva)

4. Alaska (33,55 USD)

Byliśmy nieco zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy, że wpływy podatkowe z marihuany na głowę mieszkańca na Alasce prawie dorównują Nevadzie. Rozważmy te dwa stany i poziom turystyki oraz inne czynniki, które mogą mieć wpływ na ilość sprzedanych marihuany. Najważniejszym z nich jest to, że Alaska zalegalizowała rekreacyjne użytkowanie w 2014 roku.

Ale jeśli chodzi o podział przychodów z akcyzy na marihuanę, Alaska przyjęła proste podejście. Fundusz ogólny stanu otrzymuje 25%. Departament Bezpieczeństwa Publicznego, Zdrowia i Usług Społecznych oraz Departament Więziennictwa otrzymują 50% pieniędzy z podatku. I wreszcie, Alaska wykorzystuje 25% wpływów z podatku od marihuany na Fundusz Edukacji o Marihuanie.

Alaska Department of Revenue zmusza hodowców do płacenia 50 dolarów za uncję od wszystkich kwiatów. Firmy komercyjne muszą również płacić 25 dolarów za uncję od każdej "nieudanej marihuany", co oznacza rośliny wyrzucone lub zasiane pąki. Trim jest opodatkowany stawką 15 dolarów za uncję.

5. Oregon ($31,57)

Oregon ma problem z drogimi trawkami. Ale nie jest to stan z najwyższą stawką opodatkowania produktów z konopi. Waszyngton i Kalifornia wygrały tę nagrodę. Jednak w Oregonie akcyza na marihuanę dla dorosłych wynosi 17% plus dodatkowy 3% podatek lokalny, który może być naliczany przez jurysdykcję sprzedaży.

 • W Oregonie wpływy z podatku od sprzedaży od zakupu marihuany są dzielone na pięć sposobów:
 • Fundusz Szkolny Oregonu otrzymuje 40%.
 • Programy edukacji i usług w zakresie zdrowia psychicznego i uzależnień otrzymują 20% podatków.
 • Policja stanowa Oregonu otrzymuje 15% funduszy ze sprzedaży marihuany.
 • Oregon's Health Authority na leczenie i zapobieganie narkomanii otrzymuje 5%.
 • Miasta i hrabstwa w Oregonie otrzymują 20% wpływów z podatków.

Sprzedaż marihuany wzrosła z 795 milionów dolarów w 2019 roku do ponad 1 miliarda dolarów w 2020 roku. Całkowita wartość sprzedaży medycznej marihuany i zakupów na użytek dorosłych w ubiegłym roku wyniosła 1 110 520 723 USD.

(Canva)

6. Kalifornia ($13,31)

Jak Kalifornia wydaje wpływy z podatku od marihuany? Przeznaczając je na programy w stanie, które przynoszą korzyści wszystkim mieszkańcom, w tym na edukację antynarkotykową i projekty związane z bezpieczeństwem publicznym. Dochody z podatku od konopi indyjskich są najpierw wykorzystywane do pokrycia wszystkich wydatków związanych z prowadzeniem programów medycznych i programów dla dorosłych. Obejmuje to również badania nad zdrowiem publicznym w zakresie używania marihuany.

Podczas gdy w Kalifornii możesz znaleźć punkt sprzedaży prawie wszędzie, gdzie tylko spojrzysz, priorytetem jest trzymanie nieletnich z dala od niej. Aż 60% funduszy netto przeznaczanych jest na programy antynarkotykowe dla dzieci. Część tego programu obecnie edukuje zarówno dzieci, jak i rodziców o potencjalnym wpływie poznawczym używania marihuany przed ukończeniem 21 roku życia, poza okresem formatywnego rozwoju mózgu.

Programy środowiskowe w Kalifornii otrzymują 20%. Część z tych funduszy jest również wykorzystywana do obniżenia emisji dwutlenku węgla i wpływu na wodę w miejscach uprawy konopi. A kolejne 20% wpływów z podatku jest przeznaczane na projekty i programy bezpieczeństwa publicznego w stanie.

Kalifornia wyprzedziła Oregon z całkowitą sprzedażą podlegającą opodatkowaniu w wysokości 1 031 879 926 USD w 2020 roku. Urzędnicy państwowi oszacowali, że w zeszłym roku zebrali nieco ponad 817 milionów dolarów z podatków od marihuany - jest to mile widziany zastrzyk funduszy, które są wykorzystywane do pracy w społecznościach w całym stanie.

(Canva)

7. Massachusetts ($7.50)

W 2020 r. Massachusetts świętowało trzeci rok legalizacji marihuany. Sprzedaż marihuany rekreacyjnej przyniosła państwu nieco ponad 80 milionów dolarów wpływów podatkowych. Jeśli chodzi o opodatkowanie marihuany, Massachusetts jest średnie, ale nie wygórowane w porównaniu z innymi pobliskimi stanami.

Podatek akcyzowy w wysokości 10,75% jest pobierany od zakupów detalicznych, oprócz 6,25% podatku od sprzedaży, który stan już pobiera przy kasie. A następnie, społeczności mają również prawo do pobierania dodatkowych 3% podatku od zakupów detalicznych. Pobierając ten dochód od każdego licencjonowanego punktu sprzedaży w regionie gminy.

Dystrybucja środków z podatku w Massachusetts jest uproszczona. Wszystko trafia do funduszu stanowego, a następnie przedstawiciele i senatorowie decydują, co z tym zrobić. To pozwala stanowi zachować elastyczność w zakresie programów i inicjatyw, które są finansowane z nowych przychodów z podatku od marihuany.

W programie MMJ w Massachusetts nie ma żadnych podatków pobieranych od hurtowników, kultywatorów czy pacjentów posiadających karty medyczne.

(Canva)

8. Illinois ($4.16)

Raport Illinois Department of Revenue Fiscal Year 2020 maluje obraz stanu, który z powodzeniem prowadzi programy medyczne i dla dorosłych. Rekreacyjna sprzedaż trawki w Illinois w 2020 roku wyniosła $52,783,470.89.

Urzędnicy stanowi w Illinois przeznaczają 35% wszystkich przychodów z podatku od konopi indyjskich na fundusz ogólny. Kolejne 25% jest przekazywane do programu Illinois Recover, Reinvest, and Renew. Programy nadużywania substancji w stanie otrzymują 20% funduszy.

Gminy i samorządy lokalne w Illinois otrzymują 8% wpływów z podatku od marihuany. A kolejne 2% funduszy przeznaczane jest na system edukacyjny Illinois.

(Canva)

9. Michigan ($3.14)

Używanie marihuany przez osoby dorosłe zostało zalegalizowane w Michigan w 2018 roku. Ale pierwsza sprzedaż marihuany rekreacyjnej nie nastąpiła, dopóki nie uruchomiono dyspenserów w grudniu 2019 roku. W Michigan, posiadacze kart niemedycznych płacą 10% akcyzy i 6% podatku od sprzedaży od zakupów marihuany. Pacjenci płacą tylko 6% podatku od sprzedaży w dyspensarium medycznym.

Przepisy dotyczące rekreacyjnego wykorzystania marihuany przewidują 20 milionów dolarów na badania nad medyczną marihuaną. Reszta wpływów z podatku jest dzielona pomiędzy fundusze Michigan School Aid i Transportation oraz dzielona z gminami w całym stanie.

We wszystkich zalegalizowanych stanach istnieją różne struktury podatkowe, które mają na celu mądre wykorzystanie przychodów ze sprzedaży marihuany. I przynieść korzyści wszystkim mieszkańcom stanu. Wiele stanów preferuje metodę ogólnego funduszu państwowego, dzięki czemu przywódcy mogą swobodnie przeznaczać środki tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. A także do zmiany kierunku, gdy stan ma fiskalną potrzebę zmiany.

Wśród decyzji podejmowanych przez wyborców w 2022 roku, będzie silna presja i obecność na listach wyborczych stanów, które jeszcze nie zalegalizowały medycznej marihuany. Wiele stanów może uciec się do głosowania w celu wprowadzenia prawa do używania marihuany przez osoby dorosłe.

Wraz z postępującą globalną pandemią, stany są pod coraz większą presją generowania przychodów w celu pokrycia kosztów ratownictwa i opieki zdrowotnej. Legalizacja marihuany może być kołem ratunkowym, którego niektóre stany potrzebują, aby zwiększyć przepływy pieniężne z podatków i uniknąć zaciągania pożyczek w celu pokrycia niedoborów budżetowych.

Tak jak deficyt Teksasu w wysokości 4,6 miliarda dolarów, który stan zgłosił w styczniu 2021 roku. Wraz z osiągnięciem przez rząd federalny pułapu zadłużenia krajowego, stany będą musiały być zaradne. I znaleźć nowe rozwiązania. A podatki od marihuany stały się ważnym atutem dla stanów przeżywających problemy finansowe.

Nasiona konopii - farmanasion.pl
#