#
ul. Piaseczna 18, 25-415 Rzeszów 888-369-741 kontakt@bestbusiness.com.pl

Spotlight na temat barcelońskich klubów towarzyskich związanych z konopiami indyjskimi

Spotlight na temat barcelońskich klubów społecznościowych związanych z konopiami indyjskimi

Opublikowany przez Marijuana Doctors on 12/10/2019 in Zasoby międzynarodowe

Aktualizacja: 21 stycznia 2020 r. Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Około tuzina facetów i kilka kobiet, w większości młodych millenialsów, leży na kanapach lub skupia się wokół długich, niskich stolików do kawy, na wysokości idealnej do skręcenia jointa. Elektroniczna muzyka taneczna cicho pulsuje. Są tu bonga, papiery do skręcania skrętów, młynki i inne akcesoria, bar kawowy i słoik z pastelowymi, kwaśnymi gumami do chrupania.

Klienci Choko Barcelona to mieszanka tubylców i turystów, którzy chcą palić marihuanę w bezpiecznym i przyjaznym otoczeniu. Panuje tu atmosfera kawiarni artystycznej (na ścianach wiszą psychodeliczne obrazy), ale ludzie są raczej zrelaksowani po wypaleniu zioła niż naćpani kofeiną. Stacja DJ-ska sugeruje, że w niektóre wieczory atmosfera jest bardziej żywiołowa.

Choko jest jednym z co najmniej 200 klubów ziołoleczniczych w Barcelonie, których atmosfera waha się od piwnicy kolegi z liceum, przez elegancką kawiarnię, po klub nocny z aksamitnymi strojami. Kluby te, z nieopisanymi, często nieoznakowanymi drzwiami i zwykłymi recepcjami, przypominają speakeasies z czasów prohibicji.

Historia klubów ziołoleczniczych

Kluby ziołowe w Barcelonie zaczęły powstawać cztery lub pięć lat temu, po tym jak przez dziesięciolecia zwolennicy konopi indyjskich forsowali granice prawa w Hiszpanii. Od lat 80. XX wieku hiszpańskie sądy z przerwami zmierzały w kierunku dekryminalizacji marihuany.

Medyczna marihuana jest legalna w Katalonii, regionie autonomicznym, w którym leży Barcelona, ale nie w innych częściach Hiszpanii.

Publiczne spożywanie marihuany jest nadal nielegalne, ale dzięki surowym przepisom o ochronie prywatności Hiszpanie mogą uprawiać konopie i palić je we własnych domach, a więc jest to nie tyle legalne, co zdekryminalizowane. Społeczne kluby konopi indyjskich (CSC) forsują prawo, aby pomóc swoim członkom w uzyskaniu dostępu do marihuany rekreacyjnej i medycznej. Na przykład jeden z klubów pisał listy do prokuratorów sprzeciwiających się marihuanie, pytając, czy uprawianie marihuany na własny użytek przez grupę osób jest przestępstwem. Kiedy odpowiedziano mu, że nie, klub wyhodował rośliny konopi dla swoich 100 członków. Klub został zamknięty i ukarany grzywną, ale inne stowarzyszenia poszły w jego ślady i przez ponad dekadę większość wyroków sądowych w sprawach przeciwko członkom KCK nie skazywała ich.

Drzwi dla klubów ziołoleczniczych otworzyły się po tym, jak dwóch prestiżowych profesorów napisało artykuł opiniotwórczy, w którym zaproponowali zestaw zasad, których CSC mogłyby przestrzegać, aby pozostać w zgodzie z prawem. Zasadniczo zasady te gwarantowałyby, że kluby nie uczestniczą w nielegalnym handlu, że używanie marihuany jest kontrolowane i prywatne, oraz że grupy podejmują kroki w celu zapobiegania jej nadużywaniu. To, a także przepisy lokalne, otworzyło drzwi barcelońskim klubom tylko dla członków. Ponieważ barcelońskie CSC były najbardziej agresywne w forsowaniu prawa, miasto wyprzedza inne hiszpańskie miasta pod względem liczby i dostępności klubów z trawką.

Wizyta w klubie konopi

To nie jest Amsterdam, gdzie możesz wejść do każdej kawiarni i zapalić jointa. Musisz zapisać się do klubu miłośników marihuany. Nie możesz po prostu zapukać do drzwi i uzyskać wstępu (no dobra, możesz, ale ryzykujesz stratę czasu). W przeszłości, aby dostać się do klubu, trzeba było mieć skierowanie od członka, a jeśli wygooglujesz "kluby ziołowe w Barcelonie", znajdziesz cały przemysł chałupniczy stron internetowych poświęconych dostarczaniu skierowań do klubów, niektóre za opłatą. Ale w większości klubów nie jest to już konieczne.

Po prostu wysłaliśmy e-maile bezpośrednio do klubów lub wypełniliśmy formularz na ich stronie internetowej, informując, że chcemy do nich dołączyć. Otrzymywaliśmy maila zwrotnego z prośbą o umówienie się na spotkanie lub z nazwiskiem do wymienienia przy drzwiach. E-mail zawierał inne ważne informacje, np. o konieczności zabrania paszportu, a także adres, co jest kluczowe, ponieważ niektóre kluby nie są publicznie dostępne.

Znalezienie drzwi do klubu nie zawsze jest łatwe, ale próbuj dalej. Podróżujący po Hiszpanii powinni wiedzieć, że barcelońskie kluby znacznie wyprzedzają inne miasta w przyjmowaniu gości. W Madrycie próbowaliśmy dostać się do kilku klubów i albo nie udało nam się nawiązać kontaktu telefonicznego lub mailowego, albo nie mogliśmy ich znaleźć, albo potrzebowaliśmy skierowania członka, aby się zapisać. Klub, który odwiedziliśmy, La Natura Cura, nie miał żadnego szyldu na drzwiach wejściowych i był najbardziej obskurnym klubem, jaki odwiedziliśmy.

Po wejściu przez drzwi wejściowe, stajesz przed surową recepcją, gdzie przedstawiasz się, podajesz imię i nazwisko (jeśli zostało ci nadane) lub po prostu stwierdzasz, że wysłałeś e-mail z wyprzedzeniem. Jest to niski poziom kontroli, który sprawia wrażenie tajnego, jakbyś przekazywał jakiś tajny kod. Po otrzymaniu zgody trzeba wypełnić masę papierów i zapoznać się z zasadami, które były zasadniczo takie same we wszystkich klubach:

    Trzeba wstąpić do klubu i zapłacić roczną składkę członkowską, która w naszym przypadku wynosiła od 10 do 30 euro. Technicznie rzecz biorąc, w klubach nie "kupuje się" marihuany. Wybierasz to, na co masz ochotę, i przekazujesz klubowi ustaloną wcześniej darowiznę. Niektóre kluby wymagają minimalnych datków (zakupu), inne nie. Możesz mieć i palić marihuanę w klubie i w swoim domu, ale przenoszenie jej z klubu do domu lub na Airbnb/hotel to szara strefa. Możesz zostać aresztowany i ukarany grzywną, choć istnieje mniejsza kara, jeśli przewozisz niewielką ilość, która jest przeznaczona do konsumpcji własnej, a nie do handlu. Kary wahają się od 600 do 30 000 euro.Zioło należy nosić przy częściach intymnych, ponieważ policja nie może ich przeszukiwać bez nakazu.

Następnie przedstawiasz swoje paszporty, wypełniasz podstawowe informacje, takie jak imię, nazwisko i adres, robisz sobie zdjęcia i płacisz składkę członkowską. W zamian większość klubów daje kartę członkowską. Przejście przez cały proces zajmuje około 10-20 minut.

Po zaakceptowaniu karty zostajesz zaproszony za drzwi na zaplecze, do głównego klubu. W środku zwykle za ladą stoi budtender, a na stole znajduje się menu lub skrzynka z produktami dnia. Prosisz o nabycie określonej ilości. Nie należy prosić o kupno, choć gdy przypadkowo to zrobiliśmy, niebo nie runęło.

W klubach można kupić różne odmiany sativy, indicas i hybrydy w różnych formach, w tym kwiaty, shatter, haszysz bubble i butanowy, a także kilka nabojów. Ceny za gram wahały się od 8 do 18 euro.

Na koniec jeszcze jedna uwaga: za każdym razem, gdy wychodziliśmy z klubu, osoba obsługująca recepcję przypominała nam, żebyśmy upewnili się, że wszystko, co wynosimy, jest schowane w spodniach. Oni nas wspierali.

Podsumowując...

Czy palenie w domu (w Airbnb) lub w klubach jest legalne?

Nie, ale jest zdekryminalizowane.

Czy legalne jest posiadanie lub spożywanie marihuany w miejscach publicznych?

Absolutnie nie. Możesz zostać aresztowany.

Opinie o klubach ziołoleczniczych

Choć planowaliśmy sprawdzić tylko kluby ziołolecznicze w Barcelonie, katalońskie protesty w październiku tego roku spowodowały zamknięcie lotniska, co zmusiło nas do skierowania się do Madrytu. Na wieść o płonących samochodach i sklepach pojechaliśmy do Sewilli, a ostatecznie wylądowaliśmy w Barcelonie, gdy protesty ucichły. Dzięki temu mogliśmy sprawdzić kluby we wszystkich trzech miastach. Każdy klub, który odwiedziliśmy, miał swój własny klimat. Tak się złożyło, że zaczęliśmy od najbardziej stonowanego klubu, a skończyliśmy na najbardziej wyluzowanym.

La Natura Cura, Madryt

10 euro za wstęp, minimalny zakup jednego grama

Wejście: La Natura Cura jest dobrze ukryta. Mimo że wysłaliśmy e-mail, nie podali adresu, więc musieliśmy zadzwonić i zostać zaprowadzeni przez telefon do nijakich drzwi bez żadnego oznakowania, z wyjątkiem małej tabliczki nad sygnalizatorem.

Otoczenie: W przedpokoju znajduje się biurko otoczone szklarnią pełną roślin (nie konopi), prowadzącą do klubu na zapleczu. Z wysłużonymi futonami, odnowionymi krzesłami i stolikami do kawy, telewizorem z płaskim ekranem wyświetlającym teledyski i stosem gier planszowych w rogu, klub sprawiał wrażenie piwnicy znajomego skatera. W klubie kręciło się kilka grup dwudziestokilkuletnich facetów i nikt nie próbował nawiązać z nami kontaktu. Szczególnie jako turyści czuliśmy się tu jak w miejscu, w którym chcesz po prostu zdobyć zapas i zapalić go lub zabrać do swojego Airbnb, a nie jak w miejscu, w którym można spędzić noc lub nawiązać kontakty z miejscowymi.

Marihuana: To, czego brakowało w atmosferze, zostało nadrobione wyborem i wiedzą. Sprzedawca znał się na odmianach i pozwolił nam powąchać, zobaczyć i dotknąć produktu. Na tablicy wypisano około 12-15 szczepów kwiatów i tyle samo żywic/żywic (haszyszu). Żaden z testowanych przez nas szczepów nie był szczególnie mocny.

Green City, Sewilla

30 euro za wstęp (w Sewilli, w dwóch innych popularnych klubach, członkostwo było dozwolone tylko dla Hiszpanów)

Wejście: Green City, położony w dzielnicy robotniczej, kilka przecznic za Alkazarem Królewskim, łatwo znaleźć, bo w oknie widać wyraźny szyld.

Atmosfera: Dzięki rustykalnym kanapom, wysokim stołom, stołowi bilardowemu i systemowi gier, Green City miało klimat małego lokalnego baru. Czuło się, że jest nieco żywszy i bardziej towarzyski niż La Natura Cura, z hip-hopem grającym w tle i meczami piłki nożnej w telewizji. Spotkaliśmy tam kilka Amerykanek, kilku Hiszpanów i starszego faceta (ponad 40 lat to już starość) z Polski.

Marihuana: Sprzedawca nie był rozmowny, ale przyklejone do ściany wydruki opisujące dostępne odmiany marihuany wystarczyły nam do dokonania świadomego wyboru. Przy każdej odmianie podano procentową zawartość THC i stosunek sativa/indica, a także miejsce uprawy marihuany. Wśród źródeł znalazły się Kalifornia, Amsterdam i Hiszpania. Testowana marihuana była mocniejsza niż odmiany, które wypróbowaliśmy w Madrycie.

G13, Barcelona

20 euro za członkostwo

Wejście: Dzięki publicznemu adresowi i dużej renomie, G13 łatwo było znaleźć. Musieliśmy wspomnieć, że wysłaliśmy maila z wyprzedzeniem, aby rozpocząć proces składania wniosku. Dostaliśmy karty członkowskie, które mogliśmy pokazać po powrocie.

Atmosfera: G13 miał wielkość, układ i atmosferę saloniku z sziszą dla skaterów, z głębokimi kanapami, w których można było się zagubić, pięcioma płaskimi telewizorami ustawionymi w różnych rzędach kanap, stołem bilardowym i DJ-em grającym hip-hop i elektroniczne bity. Sprawiało to wrażenie bardziej towarzyskie niż w innych klubach.

Konopie: W G-13 nie było menu, ale można było obejrzeć ofertę w szklanej gablocie. Przyjazny sprzedawca na ekranie komputera udzielał podstawowych informacji. Ceny za gram były wyższe niż w innych klubach.

Choko, Barcelona

30 euro za przystąpienie, maksymalny zakup 5 gramów dziennie

Wejście: Choko łatwo było znaleźć. Wysłaliśmy e-mail i otrzymaliśmy zaproszenie, które gospodarz poprosił o obejrzenie przed przystąpieniem. Proces rejestracji był zaawansowany technologicznie - użyto karty RFID i zrobiono nam zdjęcie do kontroli bezpieczeństwa. Gospodarz Choko wygłosił nam też najbardziej intensywną pogadankę, podkreślając ryzyko przyłapania na wynoszeniu marihuany z klubu do domu.

Atmosfera: Choko był najsympatyczniejszym klubem, z jakim mieliśmy do czynienia, z trójpoziomowym układem, meblami w stylu midcentury, wystawą sztuki na ścianach (którą docenia się bardziej, gdy jest się na haju) i elektroniczną muzyką taneczną. Na każdym z poziomów panowała nieco inna atmosfera - na dole szerokie przestrzenie, na dole przytulne głębokie kanapy, a na górze bardziej kawiarniane klimaty. Można tu nawet kupić wino, piwo i kawę. W niektóre wieczory atmosferę podkręca DJ. Członkowie klubu wydają się nieco starsi, po trzydziestce, i mniej obskurni. Trzech facetów siedzi razem przy komputerach, jak w lokalnym Starbucksie.

Marihuana: Choko oferuje mniejszy wybór odmian, choć mają też kilka domowej roboty. Marihuana była wysokiej jakości, podobnie jak w G13.

O autorce

Laurie Tarkan jest doświadczoną dziennikarką specjalizującą się w tematyce zdrowotnej, która pisze dla "New York Timesa", krajowych magazynów, takich jak "Self", "Health" i "Glamour", a także serwisów internetowych, takich jak "iVillage", "EverydayHealth" i "Prevention".

Nasiona konopii - farmanasion.pl
#