#
ul. Piaseczna 18, 25-415 Rzeszów 888-369-741 kontakt@bestbusiness.com.pl

Jak sprawdzić, czy medyczna marihuana jest odpowiednia dla Twojego pacjenta?

Jak sprawdzić, czy medyczna marihuana jest odpowiednia dla twojego pacjenta?

Posted by Marihuana Doctors on 09/04/2018 in Zasoby lekarzy

Zaktualizowano 25 stycznia 2019 r. Zawartość medyczna zweryfikowana przez Dr. Joseph Rosado, MD, M.B.A, Chief Medical Officer

Jako lekarz w XXI wieku, możesz zadawać sobie pytanie: "Czy medyczna marihuana jest odpowiednia dla moich pacjentów?". Wraz z niedawną legalizacją medycznej marihuany w większości stanów USA, wielu lekarzy rozważa plusy i minusy leczenia medyczną marihuaną swoich pacjentów. Jednak lekarze muszą brać pod uwagę zarówno czynniki prawne, jak i pozaprawne, aby chronić siebie i zapewnić pacjentom jak najlepszą opiekę.

Ustalenie, czy medyczna marihuana jest odpowiednia dla twoich pacjentów, wymaga dokładnego rozważenia. Chociaż jako lekarz z certyfikatem marihuany nie możesz przepisywać leków na marihuanę, możesz zalecać ich zażywanie pacjentom, którzy cierpią na określone schorzenia. Przepisy dotyczące schorzeń kwalifikowanych różnią się w zależności od stanu, dlatego najlepszym punktem wyjścia jest dokładna znajomość przepisów obowiązujących w danym stanie.

Wiele decyzji, które podejmiesz jako lekarz stosujący medyczną marihuanę, będzie zależało od relacji z pacjentem i znajomości historii jego choroby. Jeśli pacjent nie jest dobrym kandydatem do leczenia medyczną marihuaną, często znaki ostrzegawcze są jasne. Czasami jednak trzeba sięgnąć głębiej, aby upewnić się, że jest to właściwy wybór.

W tym wpisie pomożemy Ci, omawiając najważniejsze czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o odesłaniu pacjenta. Dołączenie do społeczności medycznej marihuany jako lekarz to ekscytujący i satysfakcjonujący krok zarówno z punktu widzenia biznesu, jak i opieki nad pacjentem.

Jak zdecydować, czy pacjent jest dobrym kandydatem?

Wydanie zalecenia dotyczącego medycznej marihuany będzie prawdopodobnie wymagało kilku wizyt z pacjentem, aby upewnić się, że jest to dla niego odpowiednia terapia. W trakcie tego procesu będziesz miał czas na poznanie potrzeb pacjenta i jego przeszłości medycznej. Ogólnie rzecz biorąc, etapy rekomendacji przebiegają w następujący sposób:

  Rozmowa: Ty i Twój pacjent omówicie możliwości leczenia marihuaną. Porozmawiaj ze swoim pacjentem o korzyściach i ryzyku stosowania medycznej marihuany i zapisz przebieg rozmowy. Weryfikacja: Zbadaj pacjenta i jego historię choroby, aby sprawdzić, czy występuje u niego kwalifikujące się schorzenie. Przepisy różnią się w zależności od stanu, ale w wielu przypadkach kwalifikujące się schorzenia to takie, które są osłabiające i mogą być korzystne w leczeniu marihuaną. Ten krok jest bardzo ważny, aby uniknąć reperkusji prawnych, ponieważ większość przepisów stanowych zabrania lekarzom wydawania zaświadczeń o stanie zdrowia pacjentów, którzy nie cierpią na żadne schorzenia. Rozważ: Weź pod uwagę ogólny stan zdrowia fizycznego i psychicznego swojego pacjenta oraz to, jak skutki uboczne medycznej marihuany wpłyną na niego. Przeanalizuj historię choroby i zwróć uwagę na nadużywanie substancji w przeszłości. Weź także pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy i inne czynniki związane ze stylem życia. Leczenie: Jeśli Ty i Twój pacjent zgodzicie się, że marihuana wydaje się być najlepszą opcją leczenia dla jego stanu zdrowia, możesz zalecić leczenie marihuaną. Zarówno Ty, jak i Twój pacjent wypełnicie wymagane formularze w celu uzyskania certyfikatu, aby móc udać się do punktu sprzedaży i otrzymać lek. Opracuj plan leczenia i omów go ze swoim pacjentem. Dalsze postępowanie: Monitoruj objawy i postępy swojego pacjenta oraz zaplanuj wizyty kontrolne, aby upewnić się, że medyczna marihuana jest skuteczna. Będziesz musiał prowadzić szczegółowy rejestr wszelkich efektów ubocznych lub reakcji niepożądanych, a także zaleca się ocenę odporności i funkcji płuc. Zachęcaj pacjentów do samodzielnego śledzenia objawów, aby ułatwić im podejmowanie decyzji dotyczących leczenia.

Poniżej omówimy te etapy bardziej szczegółowo, aby pomóc Ci zdecydować, czy dany pacjent jest dobrym kandydatem. W niektórych przypadkach medyczna marihuana może pomóc pacjentom w opanowaniu objawów złożonych zaburzeń, gdy konwencjonalne metody leczenia zawiodły.

1. Czy pacjent ma kwalifikujące się schorzenie?

Zgodnie z prawem federalnym marihuana jest nadal uznawana za narkotyk z listy I, co oznacza, że ma wysoki potencjał nadużywania lub uzależnienia - według ustawodawców. Prawo federalne zabrania rozprowadzania, wydawania i posiadania marihuany. Niektórzy politycy pracują nad usunięciem marihuany z listy substancji kontrolowanych, ale w międzyczasie jest ona nadal nielegalna na poziomie federalnym. Lekarze muszą pamiętać o powadze przepisów dotyczących marihuany.

Dlatego przed zaleceniem leczenia marihuaną należy koniecznie zbadać pacjenta i określić, czy kwalifikuje się do leczenia. Standardy i prawa dotyczące stanów kwalifikujących się do leczenia różnią się w poszczególnych stanach, ale ogólnie rzecz biorąc, jako profesjonalista w dziedzinie medycyny, będziesz kierował się własnym osądem, aby określić, czy korzyści z marihuany przewyższają ryzyko dla twojego pacjenta. Wiele stanów, w których obowiązują przepisy dotyczące medycznej marihuany, uznaje następujące schorzenia za możliwe do leczenia za pomocą marihuany:

  Rak Jaskra Epilepsja Stwardnienie rozsiane HIV lub AIDS

W zależności od miejsca zamieszkania, marihuana może, ale nie musi być zalecana w przypadku następujących schorzeń:

  Choroba Alzheimera Choroba Parkinsona Depresja Zaburzenia stresowe pourazowe (PTSD) choroba Crohna Ból przewlekły Dystrofia mięśniowa Zespół wyniszczenia Wirusowe zapalenie wątroby typu C Anoreksja

Marihuana leczy wiele innych schorzeń, które mogą nie znajdować się na liście chorób kwalifikowanych w danym stanie. Pierwszym krokiem do ustalenia, czy medyczna marihuana jest odpowiednia dla twojego pacjenta, jest zidentyfikowanie i zweryfikowanie kwalifikującego się schorzenia, które jest zarówno legalne, jak i możliwe do leczenia marihuaną.

2. Czy pacjent kwalifikuje się w Twoim stanie?

W każdym stanie obowiązują wymagania wiekowe dla pacjentów, którzy chcą uzyskać medyczną marihuanę. Zgodnie z prawem we wszystkich 29 stanach, w których medyczna marihuana jest legalna, pacjenci muszą mieć ukończone 18 lat, aby uzyskać rekomendację. Może się jednak zdarzyć, że niepełnoletni pacjenci cierpią na poważne schorzenia, takie jak rak. Prawo wielu stanów uznaje konieczność leczenia osób niepełnoletnich za zgodą opiekuna. Stany, które obecnie zezwalają rodzicom lub opiekunom, którzy ukończyli 18 lat, na uzyskanie medycznej marihuany dla zakwalifikowanej osoby niepełnoletniej, to m.in:

  Arizona Kalifornia Kolorado Connecticut Delaware Dystrykt Kolumbia Floryda Hawaje Minnesota Montana Nevada New Jersey Nowy Meksyk Oregon Pensylwania Vermont Wirginia Zachodnia

W następujących stanach opiekunowie muszą mieć ukończone 21 lat, aby uzyskać medyczną marihuanę dla osoby niepełnoletniej:

  Alaska Arkansas Illinois Maine Maryland Massachusetts Michigan New Hampshire Nowy Jork Północna Dakota Ohio Rhode Island Waszyngton

Mózg wciąż się rozwija, przynajmniej do wczesnych lat dwudziestych, a być może nawet do połowy dwudziestego roku życia. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego (APA) niektórzy badacze obawiają się, że marihuana zakłóca rozwój mózgu u młodszych pacjentów, a badania przyniosły sprzeczne wyniki. Potrzeba więcej badań, aby ustalić bezpieczną dawkę dla młodych pacjentów. Mimo zalet marihuany jako leku, powinna być ona stosowana u osób niepełnoletnich tylko wtedy, gdy nic innego nie pomaga w leczeniu poważnych schorzeń.

3. Czy próbowano już konwencjonalnych metod leczenia?

Czasami marihuana jest skuteczną terapią w przypadkach, gdy inne metody leczenia zawiodły, wywołały niepożądane skutki uboczne lub doprowadziły do uzależnienia. Na przykład, medyczna marihuana może być stosowana w leczeniu następujących schorzeń lepiej niż metody konwencjonalne:

  Przewlekły ból: Marihuana jest najczęściej stosowana do uśmierzania bólu wynikającego z różnych schorzeń, od raka po stwardnienie rozsiane. Pacjenci cierpiący na ból przewlekły mogą odnieść większe korzyści ze stosowania marihuany niż tradycyjnych środków przeciwbólowych. Opioidowe leki przeciwbólowe, takie jak Vicodin czy Oxycontin, są uzależniające i mogą prowadzić do przedawkowania. Według badań opublikowanych w Journal of the American Medical Association, około 60 procent wszystkich przypadków przedawkowania opioidowych leków przeciwbólowych występuje u pacjentów, którzy posiadają legalną receptę od jednego świadczeniodawcy. Inne badanie wykazało, że w stanach, w których obowiązuje prawo dotyczące medycznej marihuany, przepisywano średnio o 1826 mniej dziennych dawek środków przeciwbólowych rocznie. Efekty uboczne chemioterapii: Niektóre leki stosowane w chemioterapii wywołują u pacjentów nudności i wymioty. Tradycyjnie pacjentom zaleca się odpoczynek, nawodnienie, unikanie pewnych pokarmów i zapachów, które wywołują mdłości, oraz przyjmowanie leków przeciw nudnościom na receptę. Zanim pacjent znajdzie odpowiedni dla siebie lek, może potrzebować kilku różnych leków. Alternatywą może być zażywanie medycznej marihuany, która jest powszechnie uznawana za skuteczny lek na nudności. Na przykład American Cancer Society popiera medyczną marihuanę w łagodzeniu nudności wywołanych chemioterapią i zwiększaniu apetytu. Marihuana może również pomóc pacjentom zrelaksować się i złagodzić inne objawy raka. Autyzm: Niedawny artykuł w Newsweeku opisywał, że autyzm, który dotyka około jednego procenta dzieci na świecie, nie ma lekarstwa i jest obecnie powszechnie leczony lekami stosowanymi w leczeniu depresji, lęków lub zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Leki te często powodują nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak bezsenność lub przyrost masy ciała, albo działają tylko przez kilka godzin. Według tego artykułu, badania wykazały, że u dzieci z autyzmem nastąpiła poprawa po zastosowaniu leków otrzymywanych z roślin marihuany.

Niektórzy pacjenci sięgają po medyczną marihuanę, aby uniknąć skutków ubocznych niektórych leków, podczas gdy inni obawiają się uzależnienia od konwencjonalnych środków przeciwbólowych. W przypadku niektórych schorzeń, jak te wymienione powyżej, leczenie marihuaną działa lepiej niż tradycyjne leki.

Oceniając swojego pacjenta, porozmawiaj o tym, czego próbował i dlaczego nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Zastanów się, co może zaoferować marihuana, a czego nie może tradycyjne leczenie, i upewnij się, że pacjent rozumie skutki uboczne leczenia marihuaną, takie jak upośledzenie prowadzenia pojazdów i możliwość uzależnienia psychicznego.

Sprawdź także ich dokumentację. Czy jest udokumentowane, że pacjent próbował już innych metod leczenia i nie przyniosły one rezultatu? Jeśli nie, możesz rozważyć wypróbowanie najpierw konwencjonalnych metod leczenia, aby upewnić się, że marihuana jest właściwym wyborem.

4. Czy marihuana będzie skutecznym leczeniem?

Największym pytaniem, na które będziesz musiał odpowiedzieć, podejmując decyzję, czy medyczna marihuana jest odpowiednia dla twojego pacjenta, jest to, czy korzyści płynące z jej stosowania przeważają nad ryzykiem. Zastanów się, w jaki sposób następujące korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania marihuany mogą pomóc Twojemu pacjentowi:

  Reguluje ciśnienie krwi Zmniejsza stan zapalny Zmniejsza migreny Zmniejsza ból Stymuluje apetyt Łagodzi bóle nerwowe i skurcze mięśni Łagodzi stany lękowe i depresyjne Łagodzi nudności i wymioty Pomaga łagodzić napady drgawek

Chociaż wykazano, że marihuana leczy szereg schorzeń i objawów, każda osoba reaguje na nią inaczej. Dawka i odmiana również wpływają na skuteczność leku.

Na przykład, jeśli pacjent cierpi na ataki paniki, możesz nie zalecić mu podawania marihuany. Jednak w przypadku niektórych pacjentów marihuana łagodzi stany lękowe - wiele zależy od pacjenta oraz rodzaju i ilości przyjmowanej medycznej marihuany. Rozważ potencjalne skutki uboczne marihuany i porównaj je z konwencjonalnymi lekami, aby ułatwić sobie podjęcie decyzji:

  Lęk Paranoja Suchość w ustach Głód Bezsenność Zaczerwienienie oczu Utrata pamięci krótkotrwałej Senność Zwiększona częstość akcji serca Zaparcia Zawroty głowy Zatrzymanie moczu.

Osoby, które nie powinny zażywać marihuany to m.in:

  Osoby z psychozą w wywiadzie Kobiety w ciąży Osoby z chorobami serca

5. Czy została nawiązana relacja lekarz-pacjent?

Federation of State Medical Boards (FSMB) sugeruje nawiązanie relacji lekarz-pacjent przed zaleceniem leczenia medyczną marihuaną. Najlepsza opieka nad pacjentem wynika z pracy zespołowej i podziału obowiązków między lekarzem a pacjentem.

Zadaj sobie pytanie, jak długo znasz pacjenta i zastanów się, czy zbudowałeś i udokumentowałeś relację z nim. Dopiero gdy poznasz pacjenta i jego historię choroby, będziesz mógł z pełnym przekonaniem zalecić mu marihuanę. Nie oznacza to, że medyczna marihuana nie powinna być opcją leczenia dla nowych pacjentów, ale pamiętaj o wartości relacji z pacjentem.

6. Czy w przeszłości pacjent nadużywał narkotyków?

Pacjent z zaburzeniami związanymi z nadużywaniem substancji lub współwystępującymi zaburzeniami może wymagać specjalnego traktowania. W razie potrzeby skieruj go do doradcy ds. zdrowia psychicznego lub psychiatry i starannie rozważ ryzyko i korzyści płynące z medycznej marihuany.

Wykazano, że medyczna marihuana pomaga niektórym osobom wyjść z uzależnienia od opioidów. Marihuana może być także skuteczną terapią w przypadku uzależnienia od amfetaminy i alkoholizmu. Jednak leki zawierające marihuanę mogą być niewłaściwe dla niektórych pacjentów, którzy w przeszłości nadużywali marihuany lub innych substancji. Mogą oni zażywać większą niż zalecana dawkę leku lub przyjmować go, gdy nie jest to konieczne. U niektórych pacjentów może również rozwinąć się uzależnienie psychiczne od marihuany, co może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Podejmowanie decyzji może być łatwiejsze w przypadku pacjentów, których znasz już od jakiegoś czasu, dlatego w przypadku nowych pacjentów zachowaj szczególną ostrożność. Oceń ich aktualny stan i zweryfikuj historię choroby. Przed wydaniem zalecenia dla jakiegokolwiek pacjenta sprawdź Program Monitorowania Leków na Receptę (Prescription Drug Monitoring Program - PDMP) w swoim stanie.

7. Czy istnieją inne czynniki dyskwalifikujące?

Jeśli Ty i Twój pacjent doszliście do wniosku, że marihuana będzie leczyć jego chorobę lepiej niż inne opcje leczenia i nie będzie stanowić poważnego zagrożenia dla jego zdrowia lub samopoczucia, jesteś prawie w stanie zalecić marihuanę. Istnieje jeszcze kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, czy dana osoba się kwalifikuje, czy nie. Są to między innymi:

  Zarzuty popełnienia przestępstwa: W niektórych stanach, takich jak Illinois, obowiązują przepisy, które uniemożliwiają pacjentom otrzymanie karty medycznej marihuany, jeśli mają na koncie przestępstwa związane z narkotykami. Zapoznaj się z przepisami prawnymi obowiązującymi w twoim stanie i czynnikami, które zabraniają osobom fizycznym leczenia marihuaną. Praca pacjenta: Jeśli pacjent jest pracownikiem federalnym lub kierowcą ciężarówki, może podlegać regularnym badaniom na obecność narkotyków, a medyczna marihuana może zagrozić jego karierze. Podobnie, możesz nie chcieć zalecać medycznej marihuany komuś, kto zarabia na życie prowadząc samochód lub obsługując ciężkie maszyny. Weź pod uwagę codzienne czynności pacjenta i to, jak marihuana wpłynie na jego styl życia i karierę.

Zawsze przypominaj pacjentom, aby nie obsługiwali ciężkich maszyn i nie prowadzili pojazdów, będąc pod wpływem marihuany.

Kontaktuj się z pacjentami już dziś

Wielu pacjentów chce leczyć swoje dolegliwości za pomocą medycznej marihuany i uważa, że marihuana jest bezpieczniejsza od konwencjonalnych środków przeciwbólowych. W rzeczywistości, w niedawnym sondażu przeprowadzonym przez Quinnipiac University 93% Amerykanów popiera stosowanie medycznej marihuany. Mimo, że większość Amerykanów wierzy w marihuanę jako roślinę leczniczą, to lekarze są ostatecznie odpowiedzialni za podjęcie decyzji, czy medyczna marihuana jest najlepszą opcją leczenia dla ich pacjentów.

Jeśli jesteś lekarzem z certyfikatem marihuany, prawdopodobnie wierzysz w pozytywne rezultaty, jakie marihuana przynosi pacjentom ze złożonymi schorzeniami. Tysiące pacjentów z różnymi schorzeniami szuka pomocy u lekarzy takich jak Ty.

Dołącz do naszej rozległej sieci już dziś, aby łatwo dotrzeć do pacjentów potrzebujących leczenia medyczną marihuaną. Jako członek MarijuanaDoctors.com, będziesz cieszyć się większą ekspozycją, wygodnymi zapytaniami o wizytę dla wstępnie zakwalifikowanych pacjentów i nie tylko. Aby być na bieżąco z najnowszymi badaniami nad medyczną marihuaną, zapisz się do naszego bezpłatnego miesięcznego biuletynu.

Nasiona konopii - farmanasion.pl
#